Bilgi ve İletişim Hattı 0332 265 35 43
Makaleler

Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi

Konya Vajinismus Kliniği Konusu : Vajinismus Nedir? Neden Oluşur ? Belirtileri ve Tedavisi

Konya Vajinismus kliniği olarak bu makalemizde Vajinismus nedirden tedavisine kadar bir yazı derledik. Probleminiz var ise %100 çözüm ve ücret iade garantisi vaad ediyoruz. Alanında uzman psikolog ve cinsel terapistler eşliğinde siz de kurtulabilirsiniz.

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının kasılarak penis girişini zorlaştırması hatta buna engel olmasındır. Kadın bu sırada acı, ağrı ve yanma hisseder, büyük bir korku duyar ve genellikle bacaklarını kapatıp partnerini ittirir. Konu hakkında bilgi sahibi olunmadığı zaman bu durum kadının ilişkiyi istemediği, eşini çekici bulmadığı ya da -maalesef- kadının bakire olmadığı için ilişkiden kaçındığı şeklinde yanlış yorumlanmaktadır. Bunlar doğru olmadığı gibi, kadın ilişkiye girmeyi çok istese de cinsel birleşmeye yeltendiğinde dahi acı ve kasılma hissetmekte, bunu durduramamaktadır. Ve elbette vajinismusun kadının bekaretiyle uzaktan yakından ilişkisi yoktur. Konya Vajinismus kliniğimize başvuran birçok çiftte erkek danışan bu sorunu dile getirmektedir. Çoğunlukla ilk birleşme korkusundan kaynaklanan vajinismus, cinsel tecrübesi olan kişilerde bazı travmalar sonucunda sonradan da oluşabilmektedir.

Ülkemizde evli kadınların 1/10’unda görüldüğü söylenen vajinismus, bir hastalık değil, bir cinsel işlev bozukluğudur, yani vajinanın işlevini yerine getirmede sorun yaşaması demektir. Ancak cinsel konular ülkemizde tabu olduğu ve kişinin cinsel işlev bozukluğu yaşaması utanç verici olarak görüldüğünden dolayı 1/10 oranı dünya ortalamasına göre yüksek olmakla birlikte var olanı yansıtmamaktadır. Konuşulmayan, acı veren ve evliliklerde mutsuzluğa sebep olan bu işlev bozukluğunu yaşayan kadın oranı maalesef daha fazladır. Cinsel terapi ve tedavi merkezlerine başvuran kişilerin yarısından fazlasının vajinismus sebebiyle geldiği göz önüne alındığında bu durum daha net görülebilmektedir.

Türkiye’de vajinismusun fazla görülmesinin birçok sebebi vardır ve bunların en başında kız çocuklarının cinsel ilişkiden korkutularak büyütülmeleri, 'ilk gece/gerdek gecesi’ hakkında yanlış bilgilendirilmeleri, canlarının acıyacağı ve kanamadan dolayı acile kaldırılacakları gibi gerçek olmayan hikayeler anlatılarak cinsel ilişkiyi tehlike olarak algılamalarına sebep olunması gelmektedir. Taciz/tecavüze uğramak, cinsel ilişkiyi utanç verici/ayıp/pis/günah olarak görmek, çocukluğunda cinsel travma yaşamış olmak da vajinismus sebepleri arasında yer almaktadır.

Vajinismus cinselliğin konuşulmasının ayıp kabul edildiği kültürlerde çok yaygındır. Cinsellik hakkında sağlıklı olarak konuşamayan toplumlarda ergenlik çağındaki gençler kulaktan dolma bilgilerle cinsel hayatı öğrenmektedir. Bu bilgilerin çoğu erkeklerin cinselliğe aşırı düşkün olduğu, cinsel eylemlerden kadının zevk almadığı hatta acı çekiği fakat eşinin ihtiyaçlarını karşılamak için buna dayanması gerektiği, seks yapmaktan sadece ahlaksız kadınların zevk alacağı gibi yanlış ve yıkıcı bilgilerdir. Bunları duyan ve doğru zanneden bir genç kızın sağlıklı ve doyum verici bir cinsel hayatının olması maalesef düşük bir ihtimaldir. Ancak ülkemizde artık bilgi kaynaklarına ulaşım daha kolay ve hızlı. Genç kadınlar okuyarak ve sorarak bilgilerini artırmakta, öğretilen yanlış bilgilerin etkisinden kurtulmakta ve cinsellik hakkında daha fala konuşabilmektedir. Bu gelişmeler ülkenin geleceği adına umut vermektedir.

Konya Vajinismus kliniği tedavi yöntemi nedir?

Konya Vajinismus kliniği olarak tarafımıza doğrudan ya da daha önce bir destek almış fakat sonuca ulaşamamış çiftler başvurmaktadır. Vajinismus probleminiz varsa ilk iş doğru uzmanı bulmaktan geçiyor. Psikolog ve aynı zamanda cinsel terapi eğitimlerinden geçmiş ve uzun yıllardır çalışan vaka tecrübesi geniş uzmanlara ulaşmanız son derece önemlidir.

Konya Vajinismus kliniğinde vajinaya müdahale edilmeden tedavi sunulmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi Hipnoterapi ve EMDR gibi terapi yöntem ve teknikler uygulanarak zihnin bedenin ve duyguların yeniden çerçevelenerek sağlıklı tepkiler oluşmasına yönelik terapi yapılmaktadır.

Hızlı İletişim
Numaranızı Bırakın,
Sizi Arayalım
Gizle