Bilgi ve İletişim Hattı 0332 265 35 43
Makaleler

KISA BİR ANALİZ

Gayet güzel bir gün, yolda yürüyorsunuz, birazdan olacak olaylardan haberiniz yok, sıradan bir günün keyfini çıkarıyorsunuz. Yolun karşısında çok sevdiğiniz bir arkadaşınızı gördünüz, birbirinizi görmenin heyecanıyla arkadaşınız yanınıza gelmek için karşıdan karşıya geçerken ani bir fren sesi, çığlık, bir anda büyük bir kalabalık, kalabalığın ortasında siz arkadaşınız kollarınızda, üstünüze bulaşan kan lekeleri, her kafadan çıkan bir ses, çaresizlik, umutsuzluk, heyecan, panik....vs. Saatlerce süren Acil bekleyişleri...

...Bir süre sonra... arabaya her bindiğinizde sebebini bilemediğiniz bir kaygı kaplıyor tüm benliğinizi, nefesiniz kesiliyor, boğulacakmışsınız gibi hissediyorsunuz, sonrasında şiddetlenmeler artıyor ve arabaya binmemeye başlıyorsunuz.

...Bir süre sonra...yolda yürürken ya da bir parkta otururken duyduğunuz her fren sesi ürkütüyor sizi, beyniniz zonkluyor, kasılmaya başlıyorsunuz, her fren sesinde bir çaresizlik, bir ölüm korkusu ve daha bir sürü obsesyonlar beliriyor beyninizde

...Bir süre sonra... ellerinizin elbiselerinizin daha temiz olması gerektiğini düşünmeye başlıyorsunuz. Kirlilik düşüncesi hakim oluyor bedeninize. Her seferinde arınma isteği. Defalarca yıkamaya ve yıkanmaya rağmen hala eksik kalan bir şeyler var...

...Bir süre sonra...çocuğunuz hayattaki en sevdiğiniz varlık onun gülümsemesi bile mutlu etmiyor sizi. Zevk aldığınız küçücük şeyler bile keyif vermiyor artık. Kendinizi sürekli üzgün ve mutsuz hissediyorsunuz..

...Bir süre sonra...eşiniz ve çevrenizdeki insanlardan uzaklaşmaya başlıyorsunuz. Sizi anlamıyorlar ya da öyle olduğunu düşünüyorsunuz. Eşinizle yolunda giden hayatınızda çıkmazlar yaşamaya başlıyorsunuz. Tartışmalar, bağrışmalar..vs.

Aynı olayı yaşayan bir başkasına göre fren sesi, arabaya binmek, ellerin kirli olması..vs hiçbir şey anlam ifade etmezken ya da günlük yaşam becerilerini verimli bir şekilde sürdürmelerini etkilemezken, başkalarına göre çok ciddi sorun oluşturabilmekte hatta hayatını sonlandırmaya kadar gidebilmektedir.

Bu yazımızda kıssadan hisse örnek bir olay üzerinden yaşanabilecek farklı senaryoları dile getirdik. Çevremizde olup biten her şey herkese göre farklı bir anlam ifade etmekte ve beyinlerimizde kodlanmaktadır. Yapılan bu kodlamalar sonucunda yaşadıklarımızla ilgili benzer olaylar meydana geldiği zaman benzer duygu durumlarını yaşarız. Kimilerinin başa çıkma becerisi çok yüksek olup rahatlıkla üstesinden gelebilmekte kimileri ise bunun tam tersi ruhsal çöküşler yaşayabilmektedir. Başa çıkamadığınızı düşündüğünüz kendinizi çaresiz hissettiğiniz zamanlarda profesyonel destek alınız.

Hızlı İletişim
Numaranızı Bırakın,
Sizi Arayalım
Gizle