Bilgi ve İletişim Hattı 0332 265 35 43

Terapi ve Eğitimler

HİPNOZ NEDİR?

Hipnoz, uygarlık tarihi kadar eskilere uzanır ve tarih boyunca çeşitli adlar altında uygulanmıştır. Bununla birlikte, Hipnoterapi' nin bağımsız bir dal olarak ortaya çıkması 1958 tarihinde Amerikan Tıp Birliği tarafından resmi olarak kabul edilmesiyle başlamıştır.

PEKİ HİPNOZ NEDİR?

Birçok insan genelde hipnozu sosyal medya, televizyon, internet...vs gibi kitle iletişim araçlarından öğrenmektedir. Sinemalarda birçok filmde doğa üstü bir güç, sihirbazlık, sihirli bir değnek gibi empoze edilen hipnoz sürekli merak konusu olmuştur. Merak konusu olduğu kadar da bu konudaki yanlış bilgilendirmeler, şov dünyası, işin ehli olmayan kişilerin elinde olması gibi birçok faktör korkuyu da beraberinde getirmektedir.

HİPNOZ;

- Uyanık bir durumdur

- Rahatlama durumudur

- Hayalde canlandırmadır

- Zihin alıştırmasıdır

- Bilinçaltınızla uyum sağlama sürecidir

- Gerçek kontrolün sağlanmasıdır

NE DEĞİLDİR?

- Uyumak değildir

- Bilinçsiz bir durum değildir

- Aldanma değildir

- Zayıf bir zihin hali değildir

- Başkası tarafından kontrol edilme ve

- Kişisel kontrolü kaybetme değildir. ( Özellikle bu son iki madde bugüne kadar tarafımıza başvuran danışanların hipnozla ilgili en çok kaygı duydukları durumlar arasındadır. Eğerki insanlar hipnoza alınıp her istenilen şey yaptırılabilseydi yaşanabilecek toplumsal kaosu hiç düşündünüz mü? Soru ve sorunlarınız için bize ulaşın.)

HİPNOZ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

-Hipnozcunun sihirli güçleri vardır

Kesinlikle yanlış. Hipnoterapist istenilen sonuca ulaşmak için telkin gücünü kullanma tekniğini öğrenmiş bir uzmandır.

-Bir insan hipnozdan çıkamayabilir

Kesinlikle yanlış. Hipnoterapist kişiyi hipnotize ettikten sonra ölse bile, kişi hipnozdan kolayca çıkabilir. Ya kısa bir uykuya dalar ve normal biçimde uyanır ya da hipnoterapistin sesini bir süre duymayınca çıkar

-Ancak zayıf zihinli insanlar hipnotize edilebilir

İsteyen normal bir zeka düzeyine sahip her insan hipnoza girebilir. Sadece belirli zihinsel yetersizlikleri bulunan kişiler hipnoz olamazlar.

-Bir insan hipnotize edilerek ona istemediği şeyler yaptırılabilir

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki hiç kimse kendisi istemeden hipnotize edilemez. Kişinin kesinlikle kendisinin katılımcı olması gerekir. Hiç kimseye istemediği bir şey hipnoz altında yaptırılamaz. Hipnoz sırasında kişi telkini kabul etme ya da etmeme seçeneğine sahiptir. Kişi yapılan telkini benimsemezse kendi isteğiyle hipnozdan çıkabilir.

-Hipnoz altındaki kişi bilinçsizdir

Hipnoz altındaki kişi uyanık ve farkındadır. Kişi dikkatini hipnoterapistin kendisini yönelttiği noktaya verir.

-İyi sonuçlar elde etmek için derin hipnoz gereklidir

Hafif ya da derin, her hipnoz seviyesinde iyi sonuçlar elde edilir.

Hızlı İletişim
Numaranızı Bırakın,
Sizi Arayalım
Gizle