Bilgi ve İletişim Hattı 0332 265 35 43
Makaleler

HİPNOZ YAYGIN HALE GELİYOR

HİPNOZ YAYGIN HALE GELİYOR

Büyük hastaneler transı... kırıklar, kanser ve yanıklar için ve ameliyat iyileşmesini hızlandırmak için kullanıyorlar.

7 Ekim 2003, Wall Street Journal

Sık sık yanlış anlaşılan ve neredeyse her zaman tartışmalı olan hipnoz genel tıpta da artık daha fazla kullanılıyor.
Son yıllarda hipnotize olmuş zihnin beden üzerinde gerçek ve çok güçlü bir etki ortaya koyabildiğini gösteren sayısız bilimsel çalışma ortaya çıktı. Yeni bulgular önde gelen hastaneleri çeşitli hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırmak ve ağrıyı hafifletmek için hipnozu denemeye yönlendiriyor. Kuzey Carolina Üniversitesin'de hipnoz hastalara zihinlerini kullanarak azgın bir barsağı sakinleştirmelerine yardımcı ve huzursuz barsak sendromunun ve inatçı mide/barsak bozukluğunun tedavisine dönüştürüyor. Washington Üniversitesi'nin Seattle'daki yanık departmanındaki doktorlar onu hipnozu dayanılmaz ağrıları hafifletmek için kullanıyorlar.Harvard Tıp Fakültesine bağlı bulunan birkaç hastane ameliyat sonrası iyileşme hızını artırmak için hipnoz kullanıyor. Şimdiye kadar yapılan en ikna edici çalışmalardan birinde Harvard'lı bir araştırmacı hipnozun kemikteki çatlakların iyileşme zamanını birkaç hafta hızlandırdığını rapor etti.

Hipnoz kulağa sihir gibi gelebilir fakat artık onun önemli ölçüde terapötik olabildiğini gösteren kanıtlar ortaya çıkarıyoruz diyor. Stanford Üniversitesin'de psikolog olan David Spiegel. İşe yaradığını biliyoruz ama kesin olarak nasıl olduğunu bilmiyoruz, fakat bilim onu da ortaya çıkarmaya başlıyor.

Hipnoz herkese yardımcı olamaz diyor birçok uygulamacı ve bazı doktorlar onu tamamen reddediyor. Onun etkisine ikna olanlar bile bazı insanların diğerlerinden daha hipnotize edilebilir olduğunu söylüyor, belki kişinin mantığını askıya almadaki gönüllülüğü veya sürecin potansiyel etkisine açıkl olma durumu bunu etkileyebilir.
Bugünlerde yasal hipnoz genelde psikiyatristler ve psikologlar tarafından uygulanıyor, yine de tıptaki diğer uzmanlık dallardındakiler de bu alanda sertifika alıyorlar. Bir seans olabilir fakat genelde birkaç seans sürüyor - veya bir terapistin kişiyi trans-gibi bir duruma yönlendirdiği bir ses kaydı dinleniyor. Ne şekilde olursa olsun kadınların ilaçsız doğum yapmasına, dental ağrıyı gidermeye, fobi ve ağır kaygıları tedavi etmeye, ,insanların kilo vermesine yardımcı olmaya, sigarayı bırakmaya veya atletik veya akademik testlerde insanların daha iyi performans göstermesine bile yardımcı oluyor.

Birçok sağlık sigorta planı kabul edilmiş bir tıbbi tedavinin parçası olarak artık hipnozu ödeyecek.

Son on yıla kadar birçok geleneksel bilim jurnali düzenli olarak hipnozla ilgili araştırmaları yayımlamayı reddetti ve araştırma bütçesi de kısıtlıydı. Bu artık değişiyor. Dr. Spiegel, örneğin, her yerde referans edilen prestijli birkaç tıbbi merkezde 241 hastayı içeren çalışmanın yazarlarından birisi. Araştırma saygın bir tıbbi jurnal olan Lancet'te birkaç yıl önce yayımlandı. Çalışma, hipnotize edilmeyen bir grupla karşılaştırıldığında ameliyattan önce hipnotize edilen hastaların daha az ağrı kesici ilaca ihtiyaç duyduğu, daha az komplikasyonla karşılaştığını buldu.

Yeni görüntüleme araçları ve beyin dalgası ölçüm cihazları sayesinde hipnozun belirli bölgeleri etkin hale getirerek kişinin becerisini etkilediği ve bunun ölçülebildiğini söylüyor Blacksburg Virginia'daki Virginia Polytechnic Institute'de deneysel psikolog olan Dr. Helen Crawford.

Hipnoz yanlıları hala şüphecilere cevap vermek ve yaygın olarak inanılan efsaneleri dağıtmakla çok zaman harcadıklarını söylüyor.

Birçok eski filmde gösterildiği gibi güvenilir hipnozcular danışanlarının önünde bir saat sallamazlar. Hipnotik transa giren insanlar genellikle bir uyku durumuna geçirilmezler. Bunun aksine, daha fazla kontrol elde etmek için konsantrasyonlarını yeniden odaklarlar diyor uygulamacılar.

Öyle bile olsa alan hala şarlatanlar tarafından zarar görüyor diyor American Society of Clinical Hypnosis başkanı Marc Oster. Society for Clinical and Experimental Hyposis'le birlikte kendi grubu araştırma makaleleri yayımlıyor, sağlık personelleri için eğitici seminerler düzenliyor ve kurs çalışmalarını tammalayıp diğer standartları karşılayanları sertifikalandırıyor. Dr. Oster hipnozla ilgilenen insanların sağlık alanında görevli birisinden, hipnozu tıbbi bir uygulamaya ek olarak kullanan ve ayrıca hipnoz birliklerinden sertifikası olan birisinden bilgi alınmasını tavsiye ediyor.


BEDENİ İYİLEŞTİRMEK

Boston'daki McLean Hastanesindeki Harvard'lı psikolog Carol Ginandes hipnozun sadece zihinsel iyilik halinde değil fakat aynı zamanda bedensel iyileşmenin kendi kendini hızlandırmasında da hayati bir etki var.

Hipnotik bir protokolden geçen ayak bileği çatlağı olan hastaların normalden haftalarca önce iyileştiğini gösteren bir çalışmada ve meme kanseri operasyonu geçirmiş hipnotize edilen hastaların yaralarının iyileşmesiyle ilgili faydaları gösteren bir çalışmada da yazarlık yapmış. Dr. Ginandes daha etkili çalışmak için hipnozun bedenin kendi iyileşme mekanizmalarınıuyarmak için kişiye imkan verdiğine inanıyor.

Boston'daki Israel Deaconess Tıp Merkezin'de müdahaleci (girişimsel)radyoloji direktörü Elvira Lang de benzer bulgular elde etti. Belirli vasküler ve böbrek prosedürleri için ayık olması gereken hipnotize edilen hastaların ölçülebilir derecede hipnotize edilmeyen hastalardan daha iyi başa çıkabildiğini belirtti. Hala diyor Dr. Lang, yakın zamana kadar 'H' kelimesini buralarda pek kullanmadım.

Kaynak: Wall Street Journal, 7 Temmuz 2003

Hızlı İletişim
Numaranızı Bırakın,
Sizi Arayalım
Gizle