Bilgi ve İletişim Hattı 0332 265 35 43
Makaleler

EN HIZLI TERAPİ 'EMDR'

Nedir EMDR?

Göz hareketleriyle yeniden işleme ve duyarsızlaştırma anlamına gelen EMDR terapisi Dünya Sağlık Örgütü'nün de kabul edip onayladığı etkin bir terapi yöntemidir.

Travmatik Anılar ve Etkileri

Kapımızın önündeki elektrik direkleri ve bunların arasındaki elektrik tellerini düşünelim. Bir direkten diğer direğe akım giderken bir blokaj ya da kısa devre sonucu elektrik kesintisi oluşur. Ama bu kesinti sadece o iki direk arasında değil takip eden en yakın trafoya kadar bütün direkler arası akımın kesilmesine neden olur. Beynimizde de direkler gibi nöronlar(sinir hücreleri) ve nöronların arasında oluşan elektrik telleri gibi nöral ağlar bulunmaktadır. Yaşantılar sonucunda ama yanlış ama doğru her nöron arasında farklı ağlar oluşmaktadır. Kısa devre gibi yanlış kodlamalar sonucunda ise yaşamımızda huzursuzluk, mutsuzluk...vs gibi birçok olumsuz duygunun etkisi eşimize, çocuğumuza, iş ve sosyal yaşamımıza yansımaktadır.

EMDR Nasıl Uygulanıyor

EMDR sekiz adımda uygulanan yapılandırılmış bir terapi yöntemidir. Kişinin yaşadığı travmatik olay ya da olaylar zinciri tek tek tanımlanır. Bu yaşanan olaylar sonucunda kişide oluşan kendiyle ilgili değersizlik, yetersizlik, sevilmeyen biriyim..vs gibi olumsuz inançlar belirlenir. Kişilerin yaşadığı olaylar sonucunda oluşturdukları bu olumsuz inançlarla beraber hissettikleri bir takım duygular vardır. Bunlar mutsuzluk, üzgünlük, kızgınlık..vs gibi.
EMDR terapide kişiden kendiyle ilgili olumsuz inançlara ve duygulara sahip olduğu travmatik anıyla ilgili düşünmesi ve tüm ayrıntılarına kadar hatırlaması, zihinde canlandırması istenir. Yani o anda tekrar olay kişiye yaşatılır. Kişi bu işlemleri yaparken terapist tarafından görsel, işitsel ya da dokunsal uyarımlar yapılır. Adım adım, yaşanan travmatik olayın kişide bıraktığı etkiler ortadan kaldırılır. Kısacası kişi duyarsızlaştırılır. Dünyada hiçbir terapi yönteminde olayın unutulması diye bir kavram söz konusu değildir. Bireyler yaşadıkları olaylar sonucunda psikolojik olarak etkilenirler. Terapilerde amaç bu etkiyi ortadan kaldırmaktır.

Sadece Duyarsızlaşma mı?

EMDR terapi duyarsızlaştırmakla kalmayıp şimdiki ve gelecek zamanda kişinin karşılaşabileceği zorlu yaşantılar ile başa çıkabilme becerilerini maksimum seviyeye çıkarıyor.
Örnek vermek gerekirse; kalabalık ortamlara girmekten kaçınan, girmek zorunda kaldığında huzursuzluk, el titremesi, çarpıntı...vs gibi reaksiyonlar gösteren sosyal fobisi olan bir birey, yaşadığı bu durumla ilgili kontrolün elinde olmadığı, ne yaparsa yapsın bu durumdan kurtulamayacağı gibi kendisiyle ilgili birtakım olumsuz inançlar geliştirebiliyor. Yaşadığı bu durumdan dolayı hissettiği mutsuzluk, kaygı gibi duygular da cabası. Hepimizin bildiği ' Hadi gel çocukluğuna inelim' sözünde olduğu gibi, EMDR yaşanan bu sosyal fobi durumunu başlatan, kişinin geçmiş yaşamındaki ilk olaydan başlayarak adım adım yapılandırılmış bir çerçevede ele alıyor.

EMDR terapi sonucunda yaşanılan travmatik anıların kişide bıraktığı negatif inanç ve duygular tamamen pozitif hale dönüşüyor.

EMDR Terapi Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Panik atak, yas, fobiler, stres azaltımı, baş ağrısı, bağımlılıklar, sosyal fobi, performans geliştirme...vs gibi Emdr hemen hemen her alanda kullanılabilen etkili ve güçlü bir teknik.

Hızlı İletişim
Numaranızı Bırakın,
Sizi Arayalım
Gizle