Bilgi ve İletişim Hattı 0332 265 35 43

Terapi ve Eğitimler

SOVYET SPORCULAR HİPNOZLA REKOR KIRDI(1980)

Ünlü bir psikolog ve davranış değişikliği uzmanına göre Rusya'nın hipnoz ve otojenik eğitim kullanmasının sonucu olarak Sovyet sporcular büyük ihtimalle 1980′de Amerika Olimpiyat Takımı Sporcularına toz yutturacak.

Amerika Olimpiyat takımı 1980 Olimpiyatlarında Sovyet atletler tarafından önceki olimpiyatlardan daha büyük bir geride bırakılma tehlikesiyle karşı karşıya dedi Dr. William S. Kroger.

Ruslar hipnoz ve otojenik eğitim - bir oto hipnoz türü - kullanıyor ve başka psikolojik metotlar da dedi ne var ki Amerika atletik performansı artırmanın bu etkili yollarından faydalanmaya başlamadı. Kroger takıma beden eğitmenleriyle birlikte psikolojik eğitmenler de eklemnesini ısrarla vurguluyor.

Konuyla ilgili tıbbi ve psikolojik kusursuz bir çalışma olan ve hipnozla atletleri eğitmenin de anlatıldığı Klinik ve Deneysel Hipnozunun gözden geçirilmiş baskısı bu ay yayınlanması bekleniyor.
Hipnoz atletik performansı artırmak için etkili bir yol olabilir dedi. Atletleri motive etmek için yıllardır kullanılmaktadır.

Sovyetler Birliği'nin atletleri zihinsel olarak bir spor müsabakasına hazırlama işini bilime döktüğünü belirtti.

Bu metotlar ilk başta Sovyet Bisiklet takımında uygulanmıştı ve o kadar başarılı oldu ki 1972 Münih Olimpiyatlar'ında her zaman onları mağlup eden rakiplerini yenerek altın madalya kazandılar.

1980 Olimpiyatlarına Sovyet Atletleri hazırlamak için kullanılacak psikolojik tekniklerde uzmanlaşan koçlar için Kharkov'da bir enstitüde düzenli olarak dersler veriliyor

Ruslar'ın hipnozla birlikte yoga gibi bir zihin durumu yaratan ve kendisinin oto hipnozun bir türü olarak tanımladığı otojenik eğitim de kullandıklarını söyledi.

Yoga meditasyonu, Zen meditasyonu, bunların hepsi otojenik eğitime, oto hipnoza çok benziyor. Çeşitli duyuları oluşturuyorlar. Yapmaya çalıştıkları kişinin kas hafızasının kontrolünün başına geçirmek, böylece bilinçaltı duyguları hissediyorlar.

Büyük bir atlet, koordine olmuş bir atlet herşeyi otomatik olarak, zihnine şüphe sokmadan yapar. Şartlanmış reflekslerini geliştirirler ve korku veya kaygı olmadan harekete geçerler. Kaygı en iyi performansı nötr hale getirir dedi Kroger.

Gerginlik ve gevşeme aynı anda varolamaz. Eğer rahatsanız daha iyi bir performans elde edersiniz, en azından zihinsel olarak, ve bu da kas sisteminde kendini belli eder.

Hipnozcu oraya özel birşey koymaz fakat kişiyi ulaşabileceği en yüksek seviyeye yükseltir.

Kroger ülke şampiyonluğunu alan bir halterci de dahil sporcularla çalıştığını belirtti.

Fakat hipnozdaki performans bedeni aşırı kullanarak hasara yol açabilir mi?

Organizmanın içinde sizi koruyan bekçi köpekleri vardır dedi. Bu bir geri bildirim sistemi. En üst güç kişinin tüm kısıtlamalarını kaldırdıktan sonra ulaşmasına imkan verdiğiniz seviyedir

Bedende var olan süpermaksimum performanslar vardır ve onlardan faydalanabilir ve süper performans elde edebilirsiniz

Japon Olimpiyat Takımının bu metodu kullandığını söyledi. 125 Japon atlet tarafından 1960 Olimpiyat Oyunlarında kaygıya karşı şartlanma ve 'zihinsel provalar' kullanıldı dedi.

Vuruşunu geliştirmek isteyen ve turnuvalarda büyük kalabalıklar önünde yaşadığı korkudan kurtulmak isteyen ünlü bir golfçünün tedavisinden bahsetti.

Otohipnoz öğretilmişti ve delik ve kendi topu arasında uzun bir çizgi göreceği, deliğin normalden üç kat daha büyük görüneceği söylenmişti.

Oyunu büyük ölçüde gelişti dedi Kroger ve Amerika Açık'ta rekor kırdı ve sonrasında gıpta edilen uluslararası bir kupa aldı.

Yetenekli bir hipnoterapistin bir atletin verimliliğini etkileyen rahatsız psikolojik faktörleri ortadan kaldırmaması için hiçbir bilinen sebep yoktur dedi Kroger.

Ç. N.: Merak edenler için 1980 Olimpiyat Oyunlarında Sovyetlet Birliği 80 altın, 69 gümüş ve 46 broz madalya ile toplamda 195 madalya alarak oyunları birinci sırada tamamlamıştır. (Bkz. 1980 Olimpiyatları)

Kaynak: Ellensburg Daily Record Gazetesi (1977)

Hızlı İletişim
Numaranızı Bırakın,
Sizi Arayalım
Gizle